70 Luzińska Wodna Drużyna Harcerska

Chorągiew Gdańska ZHP
Hufiec Wejherowo

PIKNIK WODNIACKI NAD JEZIOREM W STRZEPCZU

PIKNIK WODNIACKI  NAD JEZIOREM W STRZEPCZU  UDZIAŁEM MIN. RODZIN HARCERZY SZCZEPU ZHP LUZINO 

W niedzielę 07.09. o godzinie 14.00 rozpoczął się piknik wodniacki nad jeziorem w Strzepczu. Gminny Ośrodek Kultury wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Luzina oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku przygotował imprezę, w której udział wzięło wiele dzieci, młodzieży i dorosłych.

Imprezę otworzyły pokazy ratownicze drużyny ratowniczej WOPR Słupsk działającej w CSiR w Lęborku. Ratownicy pokazali różne techniki ratownicze podejmowania człowieka z wody, gdzie zastosowane były takie elementy jak: bojki SP, węgorze, kołowrotki zasobniki, przedstawione były techniki: samolot, łańcuszek i wiele innych, które zostały przedstawione dla szerszej rzeszy ludzi i dokładnie omówione po to, aby każdy człowiek umiał zastosować te techniki w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Po tych pokazach rozpoczęły się różne konkurencje sportowe z uczestnictwem dzieci, młodzieży i dorosłych, takie jak: dla najmłodszych rzut rzutką ratownicza 25m w torze o szerokości 3m, następnie rzut rzutką piłkową dla starszych, w tej konkurencji najlepszym okazał się dh Tadeusz "Rzeźnik" oraz Zuzia Milewska. Potem odbyły się dwie konkurencje na kajakach tj. slalom oraz wyścig bez wioseł. W obu tych konkurencjach najlepsi byli nasi harcerze. Najbardziej spektakularne wydarzenia zafundowała widzom w Strzepczu odsada kajakowa dh Sławka i dh Świdra, która zaliczyła dwie "piękne" wywrotki, które były najlepszym punktem pikniku. Mimo tego incydentu potrafili osiągną dobre czasy przyciągając kajak do brzegu technikami ratowniczymi. Świetni byli też Marcin Kryża i Bogdan Meyer oraz Kuba Patelczyk z tatą Andrzejem, a także odsada rodzinna Wojtek Szymański z tatą Pawłem. Dużo radości było, kiedy pływały dzielne obsady dziewczęce Kornelia Paczoska z Jagodą Klass oraz dh Karolina Lech z Martyną Piernicką i naprawdę dzielnie sobie radziły!

Po tych wyczynach na wodzie odbyły się znowu konkurencje na plaży. Odbyły się wyścigi na czas na torze 3m o długości 2 x 15m gdzie trzeba dobiec do kół ratunkowych przy pierwszym należało przejść przez koło ratunkowe, następnie należało  dobiec do drugiego i je obiec oraz nałożyć kamizelkę asekuracyjną i w niej przybiec na metę. Czasy były bardzo zbliżone, ale tutaj najlepszy okazał się Kuba Patelczyk.

Był to dla nas wszystkich na prawdę udany dzień spędzony przy sprzyjające iście letniej aurze.

 

Z pozdrowieniem żeglarskim

AHOJ!

dh Mariusz