70 Luzińska Wodna Drużyna Harcerska

Chorągiew Gdańska ZHP
Hufiec Wejherowo

Ogłoszenia

DRODZY HARCERZE I INSTRUKTORZY NASZEGO SZCZEPU!

Dziękuję Wam za wspaniałą służbę, szczególnie w tym ostatnim czasie - do końca, do ostatniego przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Przekazaliście je wszędzie, gdzie Was o to poprosili i gdzie mogliście podejść czy podjechać. Ten rok był bardzo intensywny i wiele się działo. Mamy kilku następnych instruktorów w stopniu przewodnika, otwarte próby podharcmistrzowskie, jednego harcmistrza, wiele otwartych prób wędrowniczych kilka zamkniętych. W tym roku wielu harcerzy zrobiło stopnie ratownicze. I niech tak dzieje się dalej!

 

 

 

 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia,

życzę Wam wiele spokoju, odpoczynku i wspaniałych chwil z najbliższymi,

nie zapomnijcie o dziadkach i o tych, którzy może są samotni w Waszym otoczeniu, niech i im się także poszczęści!

A przyszły rok - 2016, niech będzie dla każdego jeszcze lepszy i mocniejszy w sile i wytrwałości - stawiajcie sobie zawsze wysokie cele i do nich niestrudzenie dążcie!


Życzę tego wszystkiego Wam drodzy harcerze, jak i Wam drodzy instruktorzy, a także Wam drodzy rodzice - bez których harcerstwo nie miałoby takiej MOCY!

 

 

 

 

 

Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!
hm. Mariusz Kryża
Komendant Szczepu ZHP im. Żołnierzy Niezłomnych w Luzinie

UWAGA HARCERZE I RODZICE!

1. Spotkanie z rodzicami dzieci, które uczęszczają na zbiórki w 70LWDH w Luzinie. Dla rodziców, których dzieci chodzą na zbiórki w poniedziałki - w poniedziałek 19.10.2015r o g.17.00, we wtorki - we wtorek 20.10.2015r. o g.18.00, w środy - w środę 20.10.2015r o g.18.00 w harcówce.


2. W niedzielę 11.10.2015r. będzie zbiórka pieniędzy do puszek przy kościele św. Wawrzyńca-Dzień Papieski. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” po mszach św. g. 9.00 (HS-y chłopcy dh Kacpra), 10.30 (młodsi harcerze i HS-y zastęp dh Rafała), 12.00 (młodsze harcerski oraz HS-dziewczyny), proszę wszystkich którzy mogą o obecność. Zbiórka harcerzy przed mszą 10 min. przy zakrystii. Przepraszam, że tak późno informuję, ale dostałem info przed chwilą.


3. W niedzielę 11.10.2015r wędrownicy oraz HS-y ci, którzy mogą niech jadą ze mną i z dh Sławkiem do Gdyni, na przemarsz harcerzy - jak co roku w modlitwie różańcowej z pochodniami. Organizatorem jest Zespół Wychowania Duchowego przy Chorągwi Gdańskiej oraz Hufiec Gdynia. Wyjazd o g. 14.00 z Luzina, powrót ok. g.17.00. Zgłoszenia do dh Sławka.


4. Przygotowujemy się na Wicka, dokładne info na ten temat podane będzie na początku przyszłego tygodnia.


5. 18.10.2015r o g.13.30 odbędzie się msza św. w języku kaszubskim w naszym kościele, jak co roku przygotowujemy czytania i modlitwę powszechną. Chętnych do czytania proszę o kontakt do dh Krzysia Miotk (dh Krecik) lub do mnie. Na tę mszę św. przychodzimy w mundurach. Wystawiamy poczet flagowy. Po mszy św. będziemy rozdawać informacje o naszej działalności-odpowiedzialny dh Marcin (dh Rumun)-potrzeba do tego czterech osób. W ten weekend odbędą się również warsztaty teatralne organizowane przez dh Gosię w Wejherowie.


6. Baseny rozpoczniemy dopiero od listopada. Wszystkie weekendy mamy już teraz w październiku obstawione. Chętnych zgłoszą rodzice na spotkaniu.


7. Po "Wicku" organizujemy „Holy Wins”, czyli „Święty zwycięża” to alternatywa dla zabaw Halloween. Wydarzenie odbędzie się pod koniec października w parafii św. Wawrzyńca w Luzinie. Będzie to kolejna edycja katolickiej akcji, na którą mamy zaproszenie, przygotowujemy krótką inscenizację o bł. Wincentym Frelichowskim-patronie harcerzy. Osobą przygotowującą nas do tej imprezy jest dh Gosia.


8. Będziemy również brali udział w przygotowaniu grobów, którymi się opiekujemy, do święta Wszystkich Świętych. W tym dniu wyznaczone będą również warty na zbiórkę pieniędzy na budujący się kościół MBR (jak co roku parafia MBR liczy na naszą pomoc).


Jest to harmonogram imprez na najbliższy czas.


z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!
hm. Mariusz Kryża
Komendant Szczepu im. Żołnierzy Niezłomnych w Luzinie

Spartakiada - ważne informacje!

Zabieramy ze sobą:
1. Jedzenie - na sobotni bieg (suchy prowiant), poza tym posiłki są w HOM-ie.
2. Buty na zmianę - do chodzenia po szkole w której nocujemy, karimatę i śpiwór,
3. Mały plecaczek na odzież zamienną, jak przemokniecie to trzeba się przebrać (bluza, spodnie-dresy,skarpetki, koszulkę). Do dużego plecaka nawet dwa-trzy komplety na zmianę, przed wyjściem do HOM-u pakujemy do małego plecaczka rzeczy na zmianę.
4. Zabieramy podpisane zgody rodziców- wymagają tego organizatorzy. Załącznik tutaj.
5. Dojazd autobusem. W piątek przy GOK-u o g.7.30. - spotykamy się, a wyjeżdżamy o g.7.45. Powrót w niedzielę z RODZICAMI.
6. Zadania przedspartakiadowe zabieramy ze sobą!
7. Zabieramy ze sobą 45 zł, które należy wpłacić w autobusie.


Pozdrawiam harcerskim
CZUWAJ!
dh Mariusz

1 wrzesień 2015 - UWAGA

1. W dniu 01.09.2015r (we wtorek) zbiórka przy Bibliotece Gminnej w Luzinie o g. 4.30. o g. 4.45 stoimy przy pomniku Ofiar Stutthofu (po przeciwnej stronie policji) odgłos syreny i oddanie honorów ofiarom drugiej wojny światowej - szczególnie wspominamy bohaterską obronę i wszystkich, którzy w obronie ojczyzny oddali swoje życie. Zapalimy znicz oraz złożymy wiązankę kwiatów, a także odśpiewamy hymn harcerski. Po tej uroczystości rozejdziemy się do domów. Proszę wszystkich, którzy mają potrzebę serca, aby ten moment uczcić swoją obecnością. Niech ta wczesna pora będzie naszym symbolem szczególnej pamięci! Zaproście także swoich rodziców, niech będą razem z nami w tym dniu!


2. Apel i ognisko rozpoczynające rok harcerski w Szczepie Luzino zaplanowano na piątek 04.09.2015r o godz.18.00 przy harcówce. Zapraszam wszystkie jednostki szczepu - jeżeli to tylko możliwe - na to spotkanie.


Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!
dh hm. Mariusz Kryża
Komendant Szczepu im. Żołnierzy Niezłomnych w Luzinie

NEWSLETTER 2/2015

1. W przyszłym tygodniu organizujemy biwak kończący rok harcerski. Jest to dwudniowy rajd kaszubskimi ścieżkami po przepięknym turystycznie terenie "lasów mirachowskich". Organizujemy wspólny transport, jeżeli urząd gminy nam w tym pomoże, to będziemy go mieli i to gratis, jeżeli nie to będziemy prosić rodziców o podwiezienie do Linii i odbiór z Mirachowa lub Strzepcza (w ostatni dzień planowane przejście do Strzepcza, które uzależnione będzie od Waszej kondycji i czasu). Dowiemy się tego w najbliższym czasie. Koszt to ok. 15 zł. Proszę zastępowych o zebranie pieniędzy w czasie najbliższych zbiórek harcerskich i dostarczenie ich drużynowemu-najlepiej do końca tego tygodnia.

 

Krótki plan: w piątek o g.17.00 zbiórka przy GOK-u jeżeli będzie autobus, jeżeli nie to o. g. 18.00 szkole podstawowej w Linii (wówczas prosimy rodziców o pomoc). W sobotę przejście wyznaczonymi trasami do Leśniczówki w Mirachowie. Odkrywamy kilka kultowych miejsc o których nie chcę dzisiaj pisać, niech pozostaną na razie tajemnicą. Zabieramy ze sobą małe namioty, ponieważ jest możliwość ich rozbicia. Mamy do dyspozycji jeszcze wiatę, w której będziemy nocować. W niedzielę szczepowe - uroczyste zamknięcie roku harcerskiego, w trakcie którego będzie podsumowanie, nagrody, pochwały i inne ciekawe sprawy. Powrót do domu samochodami z rodzicami lub autobusem ok. g. 12-13. W sobotę w nocy będzie msza św. harcerska, w przepięknym miejscu. Dobrze by było, gdybyśmy mieli dobrą pogodę, to mamy prawdziwe harcerskie wakacje. Zabieramy prowiant na śniadania i kolacje, ale nie za dużo, ponieważ na obiad robimy wspólne jedzenie w ramach zbiórki pieniędzy - tych biwakowych. Nie możemy w tym roku biwakować w Pucku, w ten weekend jest tam ogromna impreza żeglarska i wszystko jest zarezerwowane. Przerzucamy żeglowanie na wrzesień - zupełny jego początek.

 

2. Wędrownicy w tym tygodniu walczą o oceny, dlatego proponuję dla wędrowników w przyszłym tygodniu udział w propozycji Gosi, czyli udział w szkoleniu u Salezjanów. Nasze warsztaty z geodezji zorganizujemy jako szkolenie na biwaku dla zainteresowanych i potem umówimy się na wyjście w teren do naszego Barłomina, gdzie zrobimy pomiary terenowe.

 

3. Dziękuję za wpłaty na obóz. Proszę tych, którzy jeszcze nie wpłacali II i III raty, aby to zrobili, pamiętamy o dopisce "(IMIĘ INAZWISKO) HAL2015 Nasiczne - Szczep LUZINO".

 

4. Podziękowanie dla Harcerskiego Klubu Ratowniczego za świetnie zorganizowany wyjazd na Lednicę. Mimo wielu przeciwności, daliście radę to dopiąć do końca. Dziękuję przy okazji rodzicom za pomoc, szczególnie za autokar i za to, że dzieci mogły pojechać.

 

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

dh Mariusz Kryża

Komendant Szczepu im. Żołnierzy Niezłomnych w Luzinie

Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie

Drodzy Harcerze Szczepu ZHP Luzino!
Mobilizacja wszystkich, którzy mogą. Proszę żebyśmy byli w komplecie razem na obstawie Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie. Każda para rąk będzie pomocna. Proszę harcerzy z Luzina, Kębłowa i Linii, stawmy się wszyscy w Wielki Piątek o g.9.20 na parkingu przed Cedronem (bazą harcerską "CEDRON")-tj. ul. Kalwaryjska 1. Proszę drużynowych o pełną mobilizację swoich harcerzy-jako szczep jesteśmy odpowiedzialni za tę obstawę. Dojazd i powrót z rodzicami. Zakończenie ok. g.13.00.
Wiem, że mogę na Was liczyć-jak zawsze!


Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!
phm. Mariusz Kryża
Komendant Szczepu ZHP Luzino

 

NEWSLETTER 1/2015

 1. Warsztaty dla zastępowych.

W środę 18.03. o g.19.00 w naszej harcówce zbiórka dla zastępowych i podzastępowych. Dh pwd. Anna Bach poprowadzi warsztaty dla zastępowych.

 

 1. Wyjazd na „Arsenał”.

Jak co roku wyjeżdża reprezentacja szczepu na rajd „Arsenał”, który jest organizowany na pamiątkę Akcji pod Arsenałem w Warszawie. W tym roku wyjeżdżają aż cztery patrole. Dwa patrole z Linii i po jednym z Luzina i Kębłowa. Wyjazd w piątek 20.03. powrót w niedzielę 22.03. Trzymamy za Was kciuki dobrze się spiszcie i godnie nas reprezentujcie.

 

 1. Zbiórka wędrowników.

W najbliższy poniedziałek tj. 23.03 o g.19.00 spotkanie wędrowników. Zapraszam Linię, Luzino, Kębłowo na naszą zbiórkę do harcówki.

 

 1. Obóz harcerski.

W tym roku wyjeżdżamy na Harcerską Akcję Letnią do Kostkowic znajdujących się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Termin obozu 20-31.07.2015r. W programie będą wędrówki pięknymi szlakami połączone ze zwiedzaniem zamków średniowiecznych, jest tam jezioro z kąpieliskiem i pełne przygód obozowe życie.

 

 1. Spotkanie z rodzicami.

Spotkanie z rodzicami harcerzy w związku z wyjazdem na HAL odbędzie się w środę 25.03.2015r o godz.18.00 w Kębłowie salce przykościelnej (dla rodziców harcerzy z Kębłowa) oraz o godz.19.30 w harcówce w Luzinie (dla rodziców harcerzy z Luzina). Prosimy o wpłacanie zaliczek za obóz do dnia 10.04.2015r. Prosimy o to, aby możliwie wszyscy harcerze całego szczepu uczestniczyli w obozie. Wkładamy w ten obóz dużo energii, byśmy razem mogli pobyć ze sobą w tym najpiękniejszym okresie waszego życia, jakim jest beztroskie dorastanie.

 

 1. Droga Krzyżowa ulicami Luzina.

W tym roku Droga Krzyżowa ulicami Luzina odbędzie się 27.03.2015. Proszę, aby wszyscy zarówno instruktorzy jak i harcerze i zuchy ze Szczepu ZHP Luzino w pełnym umundurowaniu przyszli o godz.16.30 na plac przy Kościele MBR w Luzinie, skąd o godz.17.00 wyruszy uformowana grupa na Drogę Krzyżową ulicami Luzina.

 

 1. Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii w Wejherowie.

Jak co roku w Wielki Piątek bierzemy udział w obstawie Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie. Proszę, aby cały pion instruktorski, wędrowniczy i starszoharcerski zameldował się przy bazie Cedron o g. 9.20 w piątek 03.04. Jeżeli chodzi o harcerzy, to szósta klasa może również w tym uczestniczyć, młodsi z uwagi na trudności w czasie misterium z utrzymaniem liny oddzielającej misterników, niech jeszcze tym razem uczestniczą jako pielgrzymi i pątnicy wspólnie z rodzicami w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Spod Cedronu idziemy na Kalwarię Wejherowską. Prosimy rodziców i opiekunów o pomoc przy transporcie harcerzy do Wejherowa.

 

 1. Warty przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę.

W Wielką Sobotę, jak co roku, będziemy trzymać warty przy Grobie Pana Jezusa. Proponujemy, aby były to: parafia w Kębłowie (drużyna z Kębłowa i zuchy), w Luzinie parafie MBR oraz św. Wawrzyńca (70LWDH), parafia w Linii (6LDSH). Dokładne rozpiski zastępowi otrzymają w Wielki Czwartek, podczas próby, którą przeprowadzą drużynowi.

 

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

dh phm. Mariusz Kryża

Komendant Szczepu ZHP Luzino

Rekolekcje harcerskie - daj się odnaleźć Jezusowi!

Czy spotkałaś/eś w swoim życiu Boga? Osobiście, twarzą w twarz? Czy rozmawiałaś/-eś z Nim? Czy jadłaś/-eś z Nim śniadanie, czy byłaś/-eś z Nim w kinie, na spacerze? Czy miałaś/-eś kiedyś niezbitą pewność, że jest, że słucha, że rozumie? Czy dotykałaś/eś Jego szat, Jego ran? Czy ocierałaś/eś pot z Jego ciała, a może czułaś/-eś, jak On ociera Twój pot i opatruje Twoje rany? Czy stawałaś/-eś przed Nim jak przed królem, z wrażenia nie mogąc wykrztusić słowa? Czy może z niedowierzaniem patrzyłaś/-eś, jak schyla się i... z miłością całuje Twoje stopy? Czy spotkałaś/-eś takiego Boga? A Bóg się w Tobie zakochał! I to jest propozycja dla Ciebie: On sam - Jezus Chrystus! Niezależnie od tego gdzie pracujesz, jakie masz pasje, czy czujesz się szczęśliwa/-y, czy wręcz przeciwnie - po prostu: DAJ SIĘ ODNALEŹĆ JEZUSOWI! ZAPRASZAMY HARCERZY NA KURS FILIP!
Dla kogo? - harcerze od 15 roku życia
Miejsce - Szkoła Podstawowa w Krzyżu (gmina Czersk)
Termin - 13-15 marca 2015 roku
Koszt - 25 złotych
Zgłoszenia wysyłamy pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bliższe informacje pod numerem 880951729 - ks. pwd Arkadiusz Guz
Osoby niepełnoletnie przyjeżdżają z opiekunem i zgodą rodziców.

hm. Anna Deptuła
Komendant Szkoły Instruktorskiej Chorągwi Gdańskiej ZHP

NEWSLETTER 7/2014

 1. BŚP w Wejherowie.

W piątek 19.12. zbiórka wszystkich harcerzy Szczepu na dworcu PKP w Luzinie o g.15.40 (pociąg wyjeżdża o g.15.56 z Luzina). Wyjeżdżamy na BŚP do Wejherowa. Ubieramy pałatki lub ciemne kurtki i berety na głowę. Uroczystość przekazania Światła Betlejemskiego na Placu Wejhera o g.17.00 w Wejherowie. Powrót pociągiem o g.18.30 z Wejherowa. W Luzinie jesteśmy o g. 18.40.

 

 1. Wigilia SZCZEPU.

Po przyjeździe z BŚP do Luzina udajemy się do Gimnazjum w Luzinie na Wigilię Szczepu. Odpowiedzialnym za wigilię jest dh Jagoda Klass. Podczas uroczystej Harcerskiej Wigilii będzie obrzędowe rozpalenie świecowiska, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, JASEŁKA oraz prezentacja z osiągnięć harcerzy podczas mijającego roku.

 

 1. Spotkanie z rodzicami.

Rodzice podjeżdżają po dzieci o g.20.00 i wchodzą na spotkanie do Gimnazjum, które będzie dotyczyło biwaku drużyny. Ok. 20.15 koniec spotkania. Zapraszamy także rodziców na Wigilię, jeżeli chcą uczestniczyć w niej razem z nami.

 

 1. Rekolekcje harcerskie.

Po spotkaniu z rodzicami zaplanowane jest wyjście grupy rekolekcyjnej do Barłomina do „Dampcówki”. Grupa ta swoje plecaki zostawia przy harcówce przed wyjazdem do Wejherowa tj. o g.15.30. W piątek i sobotę 19 i 20.12 trwać będą rekolekcje na które przyjeżdża ks. Janek-o północy zaplanowana jest Msza św i potem całonocne czuwanie modlitewne. W sobotę wyjście do chorych jak co roku w czasie rekolekcji. Przewidywany koniec ok. g.18. Odpowiedzialnym za to zadanie jest dh Agata Białk.

 

 1. Biwak drużyny.

Biwak drużyny odbędzie się w dniach 02-05.01 w Szkole Podstawowej w Barłominie. Odpowiedzialni: dh Sławomir Milewski-komendant biwaku, dh Agata Białk z-ca komendanta, dh Krzysztof Miotk, dh Marcin Pranczke-opiekunowie. PROSZĘ O ZAPISY NA BIWAK W TYM TYGODNIU NA ZBIÓRKACH ZASTĘPÓW I WPŁATĘ I RATY ZA BIWAK TJ.30ZŁ U ZASTĘPOWYCH. ZASTĘPOWI DO DRUŻYNOWEGO!

 

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

dh phm. Mariusz Kryża

Komendant Szczepu ZHP Luzino

Nauka pływania

NEWSLETTER 5/2014

Newsletter

 

1. W środę 17.09. o godz. 18.00 start patroli harcerskich i starszoharcerskich takich jak dobraliście się na spartakiadę spod harcówki. Każdy patrolowy dostanie zadania na odprawie o godz. 17.45 - w harcówce. Po biegu odbędzie się apel - przy "kamieniu-obelisku" upamiętniającym Zbrodnię Katyńską. Przypominam, że 17 września jest dniem napaści ZSRR na Polskę w 1939r.

Na bieg harcerski bierzemy dobry humor, gitarę, śpiewnik i całą naszą harcerską wiedzę - szczególnie tę na spartakiadę.

 

2. Plan zbiórek na najbliższy czas:

- HARCERZE -zastęp dziewcząt zastępowa dh Ola Chomicz, opiekun dh Małgosia Woźniak-czwartek g.18.00

- HARCERZE- zastęp chłopców zastępowy dh Marcin Kryża - środa g.18.00

- HARCERZE STARSI - zastęp chłopców zastępowy dh Marcin Pranczke - środa o g.19.30.

-HARCERZE STARSI - zastęp dziewczęcy zastępowa Agata Białk- czwartek g.19.00.

Plan może ulec zmianie z uwagi na zmienność planu szkolnego.

 

3. Zastępowi przygotują do przyszłego tygodnia swoje profile z historią harcerską (piszemy o dacie przyrzeczenia harcerskiego, ukończonych kursach o szkole do jakiej się uczęszcza itp.).

 

4. Wyjazd na spartakiadę omówiony będzie na spotkaniu w środę-po biegu harcerskim. W dziale do pobrania ->Regulamin tegorocznej spartakiady

 

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

dh phm. Mariusz Kryża

Komendant Szczepu ZHP Luzino

UWAGA! PIKNIK WODNIACKI W STRZEPCZU!

W najbliższą niedzielę tj. 07.09.2014 nad jeziorem w Strzepczu odbędzie się piknik wodniacki od godz. 14.00 - 16.00 min. dla harcerzy wodniaków i nie tylko.

Zabieramy rodziców i jedziemy na świetną zabawę. Będzie kilka bardzo ciekawych konkurencji, które przedstawię później. Jest to podsumowanie naszej wodniackiej pracy oraz wielu projektów unijnych, dzięki którym mamy patenty i nowe umiejętności. Niech nikogo nie zabraknie, bo zabawa będzie przednia.

Organizatorem jest UG Luzino, UG Linia oraz CSiR Lębork, zatem warto być! Ja będę na pewno i myślę, że cała nasza wodniacka kadra też będzie.


Z żeglarskim pozdrowieniem
Ahoj!
phm. Mariusz Kryża