70 Luzińska Wodna Drużyna Harcerska

Chorągiew Gdańska ZHP
Hufiec Wejherowo

Historia

70-Luzińska Wodna Drużyna Harcerska

Powstała 27 pażdziernika 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Luznie.
Założona przez dh. Mariusza Kryże HR (Harcerza Rzeczpospolitej)
Pierwsze zbiórki, które odbywały sie cyklicznie co tydzień w soboty, miały na celu zapoznanie się z podstawami wiedzy harcerskiej,
wiedzy patriotyczno-historycznej związanymi z np. 1 września, 11 listopada itp.
W tym czasie uczyli się także pieśni harcerskich, topografi-orientacji w terenie, węzłów żeglarskich. W styczniu 2009r dla wszystkich harcerzy odbył się kurs zastepowych, który trwał przez 5 miesięcy.
Wszyscy nasi uczestnicy ukończyli go z wynikiem pozywtywnym, co dało prawa do noszenia brązowego sznura.
W marcu 2009r. 9 osob z naszego harcerskiego grona rozpoczeło 2 m-ny kurs na młodszego ratownika WOPR. Wszyscy zaliczyli egzamin pozytywnie.
W kwietniu 2009r odbylo się pierwsze przyrzeczenie, w którym wzięło udział 15-tu naszych harcerzy.
W czerwcu 2009r. 2 harcerzy ukończyło kurs ratownika WOPR.
W lipcu i sierpniu wypracowaliśmy tzw. godziny społeczne na 2 plażach strzeżonych w Rewie. W połowie lipca 2009r. uczestniczyliśmy częścią drużyny w obozie żeglarskim, gdzie oprócz żeglowania i innych atrakcji wodnych prowadziliśmy ciekawe harcerskie życie pełne różnych obozowych niespodzianek, np. patrole nocne, podchody, budowanie chatek Robinsona, zdobywanie sprawności obozowych, budowanie tratwy.
Obóz żeglarski miał miejsce w Siemianach koło Iławy nad jeziorkiem Jeziorak.
We wrześniu uczestniczyliśmy w 2 imprezach patriotycznych tj. 70-ta rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 17-go września w rocznicę napaści ZSRR na Polskę przy odsłonięciu obelisku w lesie przy scieżce zdrowia w Luzinie.
W dniach 24-27 września br. nasza drużyna brała udział w spartakiadzie młodzieży harcerskiej Chorągwi Gdańskiej w pionie drużyn starszoharcerskiech.
Zajęliśmy tam przyzwoite V miejsce, wyprzedzając wiele drużyn startujących w tej imprezie od kilku lat.
Uczestnicy tej imprezy otrzymali pamiątki oraz podziękowanie za godną naśladowania postawę od Komendy Hufca Wejherowo.
Braliśmy także udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświeconej I drużynie harcerskiej założonej poza granicami RP w Budapeszcie - 8 listopada 2009r.
(...)